Obecność psa w pracy obniża stres

Pobyt psa w miejscu pracy nie tylko obniża poziom stresu właściciela, ale także pozytywnie wpływa na pozostałych pracowników – wynika z badań, które wraz z pięcioosobowym zespołem przeprowadził prof. Randolph Barker z Virginia Commonwealth University.

„Pobyt psa w miejscu pracy może stanowić mocny bufor przed wpływem stresu na efektywność, absencję i morale pracownika” – twierdzi prof. Barker. Jak dotąd badano (i stwierdzono pozytywne skutki) terapię z udziałem psa w szpitalach i domach opieki. Badania prof. Barkera stanowią pierwszą naukową weryfikację efektów obecności psa w miejscu pracy. Zdaniem badacza pobyt psa w pracy stanowi prosty i bardzo tani sposób na poprawę samopoczucia pracowników.

Przez tydzień naukowcy poddali całodniowej obserwacji grupę pracowników z firmy Replacement Ltd. w Greensboro w Północnej Karolinie. Firma zajmuje się sprzedażą nowych i używanych naczyń stołowych w obiekcie o powierzchni ponad 7 boisk piłkarskich. Od 15 lat pracownicy mogą przyprowadzać do firmy swoje zwierzęta domowe.

Wybrano 76 pracowników-ochotników i podzielono na trzy grupy: pracowników, którzy zabierali ze sobą psa, pracowników, którzy mają psa, ale zostawiali go w domu oraz tych, którzy w ogóle nie mają  żadnego zwierzęcia. Codziennie sprawdzano rano po przebudzeniu u badanych próbki śliny i stwierdzano niski poziom hormonu stresu.

W czasie pracy, przy raportowanych sytuacjach stresowych, poziom stresu spadał u pracowników, którzy mieli przy boku psa, natomiast rósł u tych uczestników badania, którzy zostawili psa w domu albo go w ogóle nie mieli. „Różnice w poziomie stresu u pracowników w dniach, w których zwierzęta były obecne oraz w dniach, kiedy ich nie było, są znaczne” – stwierdził prof. Barker.

Przy okazji stwierdzono, że obecność zwierząt pozytywnie wpływała na wzajemne interakcje pracowników. Osoby, które nie miały psa, proponowały właścicielom wyprowadzanie ich pupila na spacer.

Prof. Barker zamierza kontynuować badania z większą ilością pracowników oraz w dłuższym okresie czasu.

Partnerzy projektu:

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Początek strony