Stres w pracy a nowoczesne technologie komunikacyjne

Kluczową sprawą w regeneracji po stresującej pracy jest całkowite oderwanie się od niej w czasie wolnym: psychicznie, fizycznie i… elektronicznie – twierdzi profesor psychologii Uniwersytetu w Kansas City pani YoungAh Park.

Fakt, że pracownik łączy się ze swoją praca poprzez smartfon, tablet lub laptop staje się już powszechnym zjawiskiem. Doprowadza to jednak do tego, że zawodowy stres wkracza w obszar rodzinny i uniemożliwia właściwą regenerację.

„Konkurencja w miejscu pracy staje się coraz bardziej zacięta” – mówi prof. Park. – „Ludzie obawiają się o swoją pracę, chcą więcej zarabiać i rozwijać karierę zawodową. Czują więc, że muszą się jeszcze bardziej poświęcić dla pracy. Dają zatem swoim szefom do zrozumienia, że poprzez urządzenia elektroniczne są dostępni dla nich także poza godzinami pracy.”

Sprawdzanie poczty służbowej na smartfonie lub tablecie poza normalnymi godzinami pracy, może być korzystne dla nadrabiania zaległości, ale może również prowadzić do stresu związanego z pracą, który drogą elektroniczną przenika do domu.

"Nieprzyjemne sms-y lub maile od szefa, współpracowników, klientów lub kontrahentów mogą skłaniać do rozmyślania nad sprawami zawodowymi w domu. Negatywne uczucia z tym związane będą wpływać na pozostałych domowników” – uważa prof. Park.

Stres przeżywany w pracy może mieć wpływ na współmałżonka. Jeżeli obydwoje są zestresowani i nie są w stanie wykorzystać swojego domu jako przestrzeni do regeneracji na kolejny dzień -  w efekcie ich napięcie może wzrosnąć.

Ludzie przeżywający silny stres wyczerpują swoje zasoby psychiczne i fizyczne. Wtedy są w mniejszym stopniu skłonni do ograniczenia agresywnych postaw i dawania wsparcia współmałżonkowi. Jeżeli małżonkowie nie odzyskają sił w domu, wówczas spirala stresu wciągnie ich jeszcze bardziej.

Aby zachować właściwą równowagę między życiem zawodowym i prywatnym prof. Park proponuje ustalenie zasad komunikacji elektronicznej w czasie wolnym. Pracownikom może jednak zależeć na tym, aby szef miał świadomość, że może komunikować się z nimi drogą elektroniczną także poza pracą.

„Niech szef i twoi współpracownicy wiedzą, na jakich zasadach mogą się z tobą łączyć w czasie wolnym” – mówi prof. Park. -  „Czasami zdarza się, że niespodziewane i pilne zadanie zmusza szefa do zaangażowania pracownika po normalnych godzinach pracy. Jednak jest bardzo ważne, aby menedżerowie mieli świadomość, że ich pracownicy muszą odzyskać siły po okresie pracy, a więc muszą mieć czas, by się od niej całkowicie oderwać.”

"Badania wykazały, że pracownicy, którzy wyłączają się ze swojej pracy i stresu z nią związanego w czasie wolnym są bardziej zaangażowani w pracę i lepiej sobie radzą z problemami. Zatem wyłączenie pracowników od spraw związanych z pracą jest w dłuższym okresie bardziej korzystne dla działania firmy” – uważa prof. Park.

Partnerzy projektu:

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Początek strony