Japońscy lekarze skarżą się na stres w pracy

Jak poinformowała gazeta The Japan Times 47 procent japońskich lekarzy pracujących w szpitalach znajduje się w złym stanie fizycznym i psychicznym lub poważnie obawia się o swoje zdrowie z powodu przedłużającego się czasu pracy oraz stresujących warunków pracy. Badania przeprowadzono na zlecenie związku zawodowego lekarzy w Japonii i objęto nimi 2108 osób.

Aż 71 procent lekarzy pracujących w szpitalach uskarża się na stres związany z pracą. Wielu z nich przyznało się, że biorą lekarstwa łagodzące objawy stresu. Około 62 procent badanych przyznało się, że rozważali w ostatnio minionym czasie możliwość porzucenia swojej pracy.

Przedstawiciele związków potwierdzają, że praca w nadgodzinach stała się normą i wzywają pracodawców, aby w szpitalach zatrudniano więcej lekarzy.

Aż 83 procent badanych odpowiedziało, że w ich szpitalach brakuje lekarzy, a 79 procent badanych skarżyło się, że muszą pracować cały normalny dzień roboczy bezpośrednio po dyżurze nocnym. Niektórzy respondenci wskazywali na to, że wizyty domowe u pacjentów muszą odbywać poza obowiązującym ich czasem pracy.

Partnerzy projektu:

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Początek strony