Stres w pracy sprawia, że coraz więcej Brytyjczyków choruje na migrenę

Gwałtownie wzrasta liczba Brytyjczyków cierpiących na migreny z powodu stresu w pracy. Aż 37 procent badanych lekarzy w Wielkiej Brytanii zauważyło wzrost liczby pacjentów z objawami silnego bólu głowy. Według analiz firm ubezpieczeniowych na migrenę choruje blisko 6 milionów pacjentów, co kosztuje brytyjską gospodarkę 750 milionów funtów rocznie. 90 procent badanych lekarzy uważa, że przyczyną tego wzrostu zachorowań jest rosnący poziom stresu w pracy.

Migrena to silny ból głowy, który trwa bez przerwy przez kilka godzin lub dni. Ból rozpoczyna się w okolicy skroniowej i szybko obejmuje jedną połowę głowy. Często rozszerza się na obie połowy lub atakuje naprzemiennie jedną lub drugą. Towarzyszą mu zwykle utrata łaknienia, nudności i wymioty oraz zwiększona wrażliwość na światło. Migrena może występować w każdym wieku, ale najczęściej zdarza się między 25 a 55 rokiem życia. Kobiety cierpią na nią trzy razy częściej niż mężczyźni.

Lekarze brytyjscy zauważają, że migrena dotyka szczególnie tych pacjentów, którzy doświadczają silnych napięć związanych ze swoją pracą zawodową. Spowalniająca gospodarka brytyjska sprawia, że pracownicy są coraz bardziej zestresowani. Efektem tych napięć jest wzrost liczby chorych na migrenę.

Migrena nie jest chorobą, którą pracodawcy brytyjscy traktują poważnie. Z badań wynika, że 60 procent uskarżających się na migrenę pracowników nie otrzymało ze strony szefa żadnej pomocy ani wsparcia, a 30 procent musiało się liczyć z konsekwencjami dyscyplinarnymi. 20 procent pracowników z powodu migreny brało zwolnienie z pracy.

Niektórzy z chorych twierdzą, że z powodu swojej dolegliwości zostali wytypowani do zwolnienia z pracy, gdy w firmach miały miejsce redukcje personelu. Zdaniem wielu chorych trudniej im znaleźć pracę, kiedy pracodawcy dowiadują się, że cierpią na tę chorobę.

Źródło: Daily Record Sunday Mail http://www.dailyrecord.co.uk/
 

Partnerzy projektu:

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Początek strony