8 sygnałów zdrowotnych, które pozwolą rozpoznać, że twój organizm sygnalizuje nadmiar stresu

Codzienne napięcie, bieżące sprawy do załatwienia, wyczerpujący tydzień pracy przeplatany weekendowym relaksem sprawiają, że nie myślimy o stresie i jego skutkach dla naszego organizmu. Jeżeli zdrowie nam dopisuje - nie przejmujemy się napięciem i odkładamy na później rozważenie zmian w sposobie pracy. Tymczasem przewlekły stres zwiększa ryzyko wystąpienia takich chorób jak nadciśnienie tętnicze, zawał, wylew lub depresja. Portal internetowy Huffpost Healthy Living podaje osiem sygnałów wysyłanych przez ludzkie ciało, świadczących o tym, że stres przekroczył dopuszczalny poziom.

Sny

Psycholog Lauri Quinn Loewenberg podkreśla, że stres nie kończy się w ciągu dnia, ale zabieramy go ze sobą do łóżka i rozgrywa się dalej w naszych snach. Jak wynika z jej badań, powtarzające się sny, takie jak spóźnienie się na autobus lub pożar w mieszkaniu świadczą o silnym napięciu spowodowanym stresem.

Napięte mięśnie

Uczucie stale napiętych mięśni oraz coraz częściej pojawiające się skurcze wyraźnie wskazują, że stres osiągnął zbyt wysoki poziom w twoim życiu.

Drżenie/skurcze oka

Wprawdzie nie zostało to jeszcze dowiedzione naukowo, ale wiele wskazuje na to, że odpowiedzialnym za ten objaw jest chroniczny stres.

Problemy z zębami

Bardzo wiele osób, które przeżywają chroniczny stres zgrzyta zębami w czasie snu albo mocno zaciska zęby. To samo może mieć miejsce na jawie, ale możemy nie zdawać sobie z tego sprawy. Objaw ten zauważy z pewnością dentysta, gdyż zjawisko to prowadzi do niszczenia szkliwa i łamania zębów. Sposób zapobiegania (oczywiście objawowego, gdyż głębszą przyczyną jest stres) polega na zakładaniu specjalnej nakładki na zęby na noc, a nawet w ciągu dnia.

Zaburzenia miesiączkowania

Stres może doprowadzić kobiety do wydłużenia cyklu menstruacyjnego, a nawet do zaprzestania występowania miesiączki, czyli tzw. wtórnego braku miesiączki. U wielu kobiet stres nie zmienia regularności okresu, ale powoduje, że menstruacji towarzyszy znacznie większy ból.

Utrata włosów i siwienie

Z przysłów nawet wiemy, że ze zmartwień się siwieje, niemniej potwierdzają to badania naukowe. Stres przyczynia się do wypadania włosów, a u osób, które wcześniej siwieją z powodów genetycznych, proces ten - w przypadku chronicznego stresu - nabierze przyspieszenia.

Niestrawność

Stres może odbijać się poprzez rozmaite problemy żołądkowe, np. nerwicę żołądka. Chorzy na nerwicę żołądka skarżą się na niestrawność, kłujące i szczypiące bóle, uczucie przeszkody w przełyku, cierpią na zaparcie na zmianę z biegunką. Chociaż związek stresu z chorobami żołądka nie został do końca zbadany, stres może prowadzić do choroby zwanej zespołem jelita drażliwego (IBS).

Podatność na przeziębienia

Stres obniża system odpornościowy człowieka, a tym samym naraża go na ryzyko częstszych przeziębień. Przeprowadzone badania wykazały, że osoby sygnalizujące wysoki poziom stresu dwukrotnie częściej zapadały na przeziębienie.

 

 

 

Partnerzy projektu:

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Początek strony