Przeżywasz stres? Zagraj na smartfonie

Zestresowany posiadacz smartfona, który przez 25 minut będzie grał na specjalnie zaprojektowanej aplikacji, znacząco zredukuje lęk  i odniesie wymierne korzyści dla swojego zdrowia psychicznego - wynika z badan opublikowanych w naukowym piśmie Clinical Psychological Science.

Zdaniem prowadzącej badania Tracy Dennis, wielu ludzi, przeżywających różne problemy psychiczne nie szuka pomocy, gdyż wydaje im się, że stosowane formy terapii są uciążliwe, drogie, czasochłonne, niedostępne, a korzystanie z nich – wstydliwe i dyskwalifikujące. Dlatego naukowcy szukają rozwiązań, które są bardziej przystępne dla pacjentów.

Gra jest oparta na specjalnej metodzie zwanej  attention-bias modification training (ABMT). Założenie gry polega na tym, że pacjent musi zignorować bodziec wywołujący lęk (np. twarz sfrustrowaną, zezłoszczoną, zalęknioną itp.), a skupić się na bodźcu niezagrażającym (twarz szczęśliwa lub neutralna).  Metoda ta redukuje lęk i stres u osób przeżywających duży niepokój.

Badanie przeprowadzono na 75 uczestnikach, u których występował wysoki poziom lęku. Po grze, która trwała od 25 do 45 minut, uczestników badania poproszono o wygłoszenie krótkiego przemówienia nagrywanego na wideo do zgromadzonej publiczności. Sytuacja taka jest zawsze postrzegana jako bardzo stresująca.

Filmy ujawniły, że uczestnicy, którzy grali w grę, wykazywali symptomy znacznie mniejszego zdenerwowania i lęku, niż uczestnicy z grupy kontrolnej, którzy nie mieli dostępu do gry.

Badania dotyczące wpływu gier na obniżenie poziomu lęku będą kontynuowane - zapewniają naukowcy z Hunter College, którzy przeprowadzili ten eksperyment.

Na Google Play dostępna jest gra na smartfona oparta na podobnej zasadzie, jak opisana powyżej. Nosi ona nazwę HappyFace. Jak zapewniają twórcy, nawet trzyminutowa dawka tej gry  przez 6 tygodni raz dziennie znacząco wpływa na zmianę nastawienia gracza w kierunku pozytywnego myślenia.

Źródło: http://www.sciencedaily.com/

Partnerzy projektu:

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Początek strony