Największe lęki polskich pracowników

Gazeta Wyborcza opublikowała pierwsze wyniki badań Polskiego Barometru Pracowniczego przeprowadzonego przez TNS Polska i Research.NK. Blisko 40 proc. pracowników boi się, że w ciągu najbliższego roku straci pracę, a 10 proc. jest o tym niemal przekonanych.

Badanie trwało od końca maja do 30 czerwca. Jego celem jest przede wszystkim sprawdzenie, jak Polacy oceniają swoją pracę. Pierwsza fala badania objęła 4 657 wywiadów. Pełne wyniki, obejmujące 15 000 wywiadów, będą dostępne jesienią. Struktura wiekowa badanych jest zgodna ze strukturą populacji zatrudnionych.

Branżami, których pracownicy najczęściej zgłaszały obawę przed zwolnieniami  jest telekomunikacja (61 proc.), media (54 proc.), finanse (46 proc.) oraz usługi informatyczne (47 proc.).

Utraty pracy boi się aż 45 proc. kobiet w wieku 18-24 lat, podczas gdy wśród mężczyzn z tej samej grupy wiekowej takie obawy ma 31 proc.  Również kobiety w przedziale 25-35 lat obawiają się, że zostaną zwolnione w pierwszej kolejności jako te, które mogą zajść w ciążę.

Jednocześnie badani przyznają, że zwolnienia to jedno z ostatnich rozwiązań, po jakie sięgają ich pracodawcy. W ostatnich latach częściej doświadczali zamrożenia płac, zmiany warunków zatrudnienia czy obcięcia premii.

O zwolnieniach grupowych w swojej firmie mówiło 11 proc. badanych, o obniżaniu płac - 12 proc.

Źródło: gazeta.pl,

http://www.tnsglobal.pl/polski-barometr-pracowniczy/

Partnerzy projektu:

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Początek strony