Deloitte tworzy sieć wsparcia dla pracowników cierpiących na problemy psychiczne

Globalnie działająca firma doradcza i audytorska Deloitte w brytyjskiej części koncernu ustanowiła dziewięciu swoich doświadczonych pracowników z najwyższego szczebla zarządzania (tzw. partnerów) Mistrzami Zdrowia Psychicznego (ang: mental health champions), którzy maja pomagać współpracownikom w ich problemach związanych ze zdrowiem psychicznym.

Każdy pracownik, który doświadcza kłopotów natury psychicznej (depresja, stres itp.) może porozmawiać na ten temat z jednym ze specjalnie przeszkolonych menagerów – całkowicie poza strukturami zarządczymi firmy. Każdy z „mistrzów” przeszedł odpowiednie przeszkolenie, które pozwala mu udzielać wsparcia pracownikowi i wskazywać adekwatne miejsca i sposoby, dzięki którym może on uzyskać pomoc w swoich problemach. Mistrz może także udzielić odpowiedniej rady współpracownikom, którzy zauważą niepokojące objawy u swojego kolegi/koleżanki.

Jednym z Mistrzów został mianowany  John  Binns, pracujący w Deloitte od 1994 roku, a partner od 1997, który w 2007 roku sam doświadczył depresji. Uważa on, że pracownikom należy dawać wyraźny sygnał, iż w swoich problemach nie zostaną sami. Jak twierdzi Binns, firma wspierała go w jego problemach z depresją. Niemniej po swoim doświadczeniu poczuł, że można uczynić coś więcej, by w firmie zaistniała większa otwartość na ludzi z takimi problemami, jakie stały się jego udziałem.

Stevan Rolls, szef HR w Deloitte, powiedział: „Zdajemy sobie sprawę, że jeden spośród czterech naszych pracowników doświadczy problemów ze swoim zdrowiem psychicznym w pewnym momencie swojej kariery. Nominacja Johna podkreśla zaangażowanie Deloitte w byciu liderem w zakresie świadomości zdrowia psychicznego w miejscu pracy oraz znaczenie, jakie ma dla firmy ta forma pomocy pracownikom”.

Działania firmy Deloitte w zakresie wsparcia pracowników doświadczających problemów psychicznych zostały wskazane w raporcie OECD jako przykład dobrej praktyki w zakresie ochrony zdrowia psychicznego w miejscu pracy.

Deloitte to międzynarodowa sieć spółek handlowych świadczących profesjonalne usługi doradcze i audytorskie. Deloitte należy do tzw. wielkiej czwórki obok PricewaterhouseCoopers, Ernst & Young i KPMG. Firma świadczy usługi: audytu, doradztwa finansowego, podatkowego,  prawnego i innych. Firma liczy 193 tys. pracowników oraz działa w ponad 150 krajach.

Źródło: http://www.employeebenefits.co.uk/resource-centre/case-studies/case-study-deloitte-partners-are-mental-health-champions/13638.article

http://www.deloitte.com/view/en_GB/uk/about/4eb835662316f310VgnVCM2000003356f70aRCRD.htm

Partnerzy projektu:

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Początek strony