400 tysięcy dolarów zmniejszenia kosztów uzyskanych dzięki redukcji stresu pracowników

Wdrożeniem programu poprawy zdrowia i samopoczucia pracowników jest opłacalną inwestycją – dowodzą wyniki firmy Triple-S Management Corporation, największego ubezpieczyciela w Portoryko.

Triple-S Management Corporation jest jedną z największych firm ubezpieczeniowych na terenie Puerto Rico. Jest największym ubezpieczycielem w zakresie ubezpieczeń zdrowotnych w tym kraju. Przychody holdingu pochodzą wyłącznie z dobrowolnych składek. Udział w rynku ubezpieczeń zdrowotnych wynosi 33% rynku, co oznacza, że firma pokrywa świadczenia zdrowotne aż dla 1.2 miliona Portorykańczyków. Zysk firmy w roku 2007 wynosił 40.8 mln dolarów. W tym samym roku firma zatrudniała ok 2 300 pracowników w pełnym wymiarze pracy.

W 1994 roku zarząd spółki zorientował się, że ogół pracowników dotyka kilka chorób, które nie są właściwie leczone. Dlatego został opracowany specjalny program prozdrowotny, który stworzył każdemu pracownikowi warunki do poprawy swojego stanu zdrowia oraz umożliwił prowadzenie bardziej zrównoważonego trybu życia.

Spółka zorganizowała dla swoich pracowników zakładowy ośrodek zdrowia z lekarzem medycyny pracy oraz pielęgniarkami. Pracownikom udostępniono służbę medyczną, zapewniono programy wsparcia oraz wskazano metody prewencji – wszystko w czasie pracy. W zakładowej klinice pracownicy uzyskali pomoc w zakresie diagnostyki i leczenia chorób, także przewlekłych. M.in. zwiększono wykrywalność raka piersi. Klinika organizuje także zajęcia związane z odchudzaniem, rzucaniem palenia oraz fitness.

W zakresie zdrowia psychicznego klinika zakładowa oferuje szybką i natychmiastową pomoc psychologiczną. Pracownicy i ich rodziny mają dostęp do bezpłatnej całodobowej pomocy telefonicznej, w której mogą uzyskać pomoc we wszelkich problemach osobistych, finansowych, rodzinnych, a także prawnych. Pracownicy, którzy potrzebują bezpośrednich konsultacji psychologicznych, mogą uzyskać tę pomoc w godzinach pracy, w czasie płatnym.

W roku 2011 zarząd firmy Triple-S oszacował redukcję strat związanych z absencją chorobową w pracy na blisko 400 tys. dolarów.

W roku 2013 firma została wyróżniona nagrodą Amerykańskiego Towarzystwa Psychologicznego za zastosowanie najlepszych praktyk służących poprawie zdrowia psychicznego pracowników.

.Źródło: http://www.apaexcellence.org

Partnerzy projektu:

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Początek strony